גירושין – מילון מונחים

גירושין היו קיימים מאז ומעולם, גירושין מוזכרים ביהדות עוד בספר דברים, אולם מאז חלו שנויים ותמורות  בכל מה שקשור לגירושין,ולחברה היהודית  והיום יש מודעות רבה יותר בכל מה שקשור לגירושין, ולכן הליך הגירושין עטוף היום בלקסיקון שלם של מונחים שונים, הנה רק חלק מהמונחים הקשורים להליך הגירושין .

בית משפט לעניני משפחה – בית דין לעניני משפחה הוא בית דין אזרחי והוא דן בעניני גירושין כאשר האישה היא זו שתובעת גירושין מהבעל לפני שהבעל עושה זאת, או במקרה שתביעתו של הבעל לדון במזונות האישה אינה כנה.  בית דין לעניני משפחה דן בנושאים כמו מזונות לילדים,  עניני אבהות ואמהות, משמורת ועוד.

בית דין רבני – בית דין רבני דן ע"פ דין תורה  בעניני גירושין וזה קורה כאשר הבעל הוא זה שהגיש תביעת גירושין, לדון במזונות אישתו ובמזונות ילדיו,

גט– מסמך המאשר ומעיד על סיום הנישואין בין בעל ואישה, הגט תקף ק אם הוא ניתן בהסכמת הבעל, ומתקבל בהסכמת האישה, יחד עם זאת ישנם מקרים שבהם בית הדין כופה על בני הזוג לקבל את הגט.

כפיית גט – מצב שבו בית הדין הרבני מותר לו לכפות גט על אחד מבני הזוג גם אם אינו רוצה בכך, גט בכפייה הוא מקרה שבו בית הדין הרבני יכול להפעיל סנקציות כנגד אנשים שמסרבים לתת  גט , כך למשל יכול  בית  הדין הרבני לתת צו עיכוב יציאה מן הארץ לבעל שמסרב לתת גט לאשתו.

אישה עגונה– אישה שבעלה מסרב לתת לה גט

גישור– יש היום זוגות רבים המעונינים להתגרש לא דרך בית המשפט, ובאמצעות מאבקים משפטיים, אלא באמצעות דרך הגישור , שאינה נועדה למצוא צד אחד  שינצח במאבק המשפטי, אלא נועדה למצוא שביל זהב שיצליח ליישב את הסכסוכים בין שני הצדדים , ולפתור את המחלוקות בין שני הצדדים ללא עימותים משפטיים, במהלך תהליך גישור שני הצדדים יכולים להפסיק את ההליך בכל עת שירצו, ושני הצדדים יש להם שליטה מלאה בהליך ובהתקדמות של ההליך. כמובן שהליך של גישור אינו יקר ואינו איטי ובירוקרטי כמו הליך משפטי.

שלום בית – נסיון של שני בני הזוג לשקם את  מערכת היחסים שלהם ולשקם את  נישואיהם , וכך למנוע את הגירושין , הליך של שלום בית מתבצע באמצעות מתבצע באמצעות הגשת תביעה לשלום בית לבית הדין הרבני.